Damian Nowak is a CEO at Virtkick. He's a Ruby coder, an Arch Linux hacker, and drinks good beer.

Bezpieczeństwo SSH to walka, więc ulepsz sshd_config dla szatana!June 2008

Bardzo wiele serwerów korzysta z protokołu SSH do udostępniania powłoki. Wszyscy wiedzą, że jest to protokół bardzo bezpieczny. Mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że najsłabszym ogniwem w systemie zabezpieczeń systemów jest użytkownik i jego hasło. Postaram się przedstawić kilka prostych sztuczek jak uczynić SSH chociaż trochę bezpieczniejszym.

1. Domyślny port, na którym działa SSH to 22. Dobrym pomysłem jest przenieść SSH na port powyżej 1024. Unikniemy w ten sposób znakomitą większość ataków, jaką są ataki słownikowe. W większości są to niegroźne próby zalogowania się przy użyciu haseł pobranych ze słownika. Jednak gdyby jakimś cudem hasło, któregoś z użytkowników znalazło się w takim słowniku sytuacja przestałaby być mało groźna. Alternatywnym rozwiązaniem jest stosowanie skryptów, które przeglądają logi i po kilku nieudanych próbach zalogowania dodają do firewalla regułkę blokująca adres IP atakującego. Osobiście korzystałem jedynie z Bruteblocka, który działa na FreeBSD i można go sobie zainstalować z portów.

2. Kolejną ważną rzeczą jest niepozwolenie na logowanie się przez SSH superużytkownikowi (root). Musimy zatem dopilnować, aby opcja PermitRootLogin była ustawiona na no. Logujemy się wówczas na zwykłego użytkownika, a prawa roota uzyskujemy poprzez użycie komendy su lub sudo. Należy dopilnować, aby użytkownik, z którego chcemy mieć możliwość użycia komendy su znalazł się w odpowiedniej grupie - najczęściej jest to grupa wheel.

Można również w konfigu demona SSH wyszczególnić, jacy użytkownicy mają prawo do logowania się przez SSH:

AllowUsers nowaker kwiat admin

3. Domyślnie demon SSH pozwala na logowanie się przy użyciu protokołów w wersji 1 oraz 2. Wersja 1 jest mniej bezpieczna dlatego powinniśmy zezwalać na używanie tylko wersji 2:

Protocol 2

4. Dobrym pomysłem jest również zezwalanie na łączenie się jedynie z określonych adresów IP. Można tego dokonać poprzez odpowiednie regułki do firewalli lub poprzez użycie tzw. wrapperów TCP. W takim przypadku korzystamy z pliku /etc/hosts.deny i uzupełniamy go wg uznania.Warto również zastanowić się nad limitowaniem ilości połączeń SSH w jednostce czasu za pomocą firewalla.

W ten oto sposób przedstawiłem kilka bardzo prostych sposobów na minimalne zwiększenie bezpieczeństwa naszego demona SSH. Nie jest to może instrukcja typu kopiuj-wklej, aczkolwiek przy odrobinie chęci każdy początkujący administrator powinien sobie z tym poradzić.

Dzięki dla kwiata, administratora FreeBSD na serwerze Panic.PL za kilka poprawek merytorycznych :)

P.S. Tytuł wpisu stanowi nawiązanie do wpisu na zdzichuBG'u ;)

Damian Nowak
CEO & Ruby Developer