Damian Nowak is a CEO at Virtkick. He's a Ruby coder, an Arch Linux hacker, and drinks good beer.

EasyCall.pl to lamerzyFebruary 2009

Kilka dni temu musiałem wykonać dość długi telefon do Niemczech. Był to więc dobry moment na założenie sobie VoIP-a. Znajomy polecił mi EasyCall.pl, gdyż jest ich klientem od roku i nie narzeka.

Jako, że jestem posiadaczem telefonu Nokia E51 z obsługą telefonii internetowej SIP, chciałem z tego zrobić użytek. Nie chcąc kupować usługi w ciemno, najpierw przeszukałem Internet w poszukiwaniu słów kluczowych EasyCall oraz Nokia E51. Znalazłem kilka instrukcji, jak skonfigurować telefon i podziękowania innych użytkowników, że konfiguracja działa. Uznałem więc, że mogę kupić usługę od EasyCall.

Niestety, okazało się, że żadne z ustawień dostępnych w Internecie nie działało. Na stronie internetowej EasyCall zaś nic nie ma na temat konfiguracji telefonów z obsługą SIP. Skontaktowałem się więc telefonicznie z Biurem Obsługi Klienta. Pan zasugerował, abym wysłał SMS-a Premium (2,44 zł), a otrzymam dane do konfiguracji. Jak to, za dane do konfiguracji muszę jeszcze dodatkowo płacić? Odpowiedziałem więc, że nie mam zamiaru wysyłać płatnych SMS-ów. Pan odesłał mnie do formularza kontaktowego na stronie mówiąc, że w odpowiedzi otrzymam dane do konfiguracji.

Zgodnie z obietnicą otrzymałem dane do konfiguracji, jednak kilka pól było dla mnie niejasne:

Publiczna nazwa użytkownika: sip:nazwa@sip.easycall.pl
Nazwa użytkownika: nazwa sześciocyfrowa
Hasło: hasło szesciocyfrowe

Co to jest nazwa? I czym są nazwa sześciocyfrowa i hasło sześciocyfrowe? W moim profilu na stronie nie ma takich informacji. Wysłałem więc kolejne zapytanie, czym są te dane, a Pan udzielił mi informacji, że poznam te dane, dopiero gdy doładuję swoje konto.

Konto doładowałem kwotą 15 zł. W zakładce “Moje konto” znalazłem nazwę użytkownika oraz hasło - obydwa sześciocyfrowe. Uzupełniłem konfigurację SIP, za nazwę wpisując swój login (nowaker) zaś za nazwę sześciocyfrową i hasło sześciocyfrowe nowo poznane dane.

Próba połączenia się z testowym numerem 904 wypadła pozytywnie. Dzwonię więc na telefon domowy rodziców, ale wita mnie błąd o treści Adres nie w użyciu. Idzie więc kolejny do BOK-u z pytaniem, aby upewnić się, że nazwa oznacza nazwę użytkownika (nowaker). Odpowiedź brzmi, że nazwa to nazwa sześciocyfrowa. No ludzie! Dlaczego jedna rzecz nazywana jest różnie? Poprawiłem…

Nadal nie działa. Tym razem wita mnie komunikat Błąd połączenia. Zgodnie z tradycją, wysyłam kolejne zgłoszenie do BOK-u. Otrzymuję odpowiedź, iż wysyłanie ID musi być włączone. Niestety, cały czas było. No to kolejny e-mail. Odpowiedź brzmi, iż mam wysłać SMS Premium.

Konkluzja całej sprawy brzmi EasyCall to lamerzy.

Nie polecam.

Damian Nowak
CEO & Ruby Developer