Damian Nowak is a CEO at Virtkick. He's a Ruby coder, an Arch Linux hacker, and drinks good beer.

JIRA plugin development i szybki deployment z JRebelJuly 2010

Nie od dziś wiadomo, że redeploy aplikacji Javowych to jedna z najbardziej wkurzających rzeczy. Potrafi trwać od kilku sekund do długich minut – wszystko w zależności od wielkości aplikacji oraz użytego serwera aplikacji. Do tego dochodzi jeszcze kilka sekund budowania Mavenem.

Z tego powodu pisanie pluginów do Atlassian JIRA nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, ponieważ jej przeładowanie (mvn -P plugin-debug) może trwać jedną lub dwie minuty.[^1] Zmiany w kodzie można co prawda przeładowywać podczas debugowania, ale w bardzo ograniczonym stopniu – zmiana sygnatury metody już wymaga przeładowania całej JIRY. Podobnie też zobaczenie zmian w szablonach Velocity wymaga przeładowania.

Jest jednak sposób, ażeby wszystkie zmiany były widoczne w mniej niż sekundę po zapisaniu pliku (klasy lub resource'a). Kupić licencję na JRebel za $59 i skonfigurować, co trzeba.

Co jest potrzebne?

Plik konfiguracyjny JRebel w projekcie

Należy stworzyć plik rebel.xml i umieścić go w src/main/resources. Próbowałem go wygenerować automatycznie przez mvn javarebel:generate, jednak nie chciało u mnie działać. Plik wygląda mniej więcej tak:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="no" ?>
<application xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xmlns="http://www.zeroturnaround.com" xsi:schemaLocation="http://www.zeroturnaround.com/alderaan/rebel-2_0.xsd">
  <classpath>
    <dir name="/home/nowaker/projekty/JiraScrumPrint/src/main/resources" />
    <dir name="/home/nowaker/projekty/JiraScrumPrint/target/classes" />
  </classpath>
</application>

Teraz przychodzi zadanie dla Twojego IDE, aby klasy kompilowały się od razu po zapisaniu. W NetBeansie jest to „Compile on save” w opcjach projektu. Dla Eclipse'a i IntelliJ IDEA instrukcje podaje „Configuration wizard” w JRebel.

Podłączenie JRebel do JIRY

Trzeba zdefiniować nadpisać property „jvmargs”. Najprawdopodobniej nie masz go w pom.xml – jego definicja znajduje się poziom wyżej w jira-plugin-base.

<properties>
  <jvmargs>-XX:MaxPermSize=256m -Xms128m -Xmx564m -Djira.home=${project.build.directory}/jira-home -noverify -javaagent:/opt/java/jrebel-3/jrebel.jar -Drebel.log=true -Drebel.log.file=debug/jrebel.log</jvmargs>
</properties>

To zapewni dołączenie agenta JRebel do maszyny wirtualnej. Aby sprawdzić, czy JRebel uruchamia się z JIRĄ, sprawdź czy pojawia się coś w jrebel.log (tail -f debug/jrebel.log). W logu atlassian-jira.log też powinna się znaleźć jakaś wzmianka o JRebel.

Przeładowywanie szablonów Velocity

JIRA keszuje szablony Velocity, więc przeładowanie zasobu w archiwum JAR pluginu to za mało. Trzeba więc to keszowanie wyłączyć. Zmodyfikuj plik debug/jira/jira-webapp/WEB-INF/classes/velocity.properties i ustaw class.resource.loader.cache=false.

Podsumowanie

Otrzymaliśmy instancję Atlassian JIRA, która „widzi” na bieżąco wszystkie zmiany w klasach i resource'ach.

[^1]: Istnieje też Atlassian SDK, który pozwala w locie przeładowywać pluginy. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że te pluginy mają inną architekturę i nie działają z JIRĄ 3.13, której udział w rynku jest znaczący.

Damian Nowak
CEO & Ruby Developer