Damian Nowak is a CEO at Virtkick. He's a Ruby coder, an Arch Linux hacker, and drinks good beer.

Kohana PHP frameworkDecember 2007

Kohana to mały framework MVC, wspomagający tworzenie stron internetowych. Wersja 1.0 była forkiem słynącego z prostoty i szybkości (ale i rzadkimi aktualizacjami) CodeIgnitera. Wersja 2.0, wydana około miesiąca temu stanowi już całkowicie osobny projekt. Na aktualizacje nie ma co narzekać - społeczność Kohany na bieżąco zajmuje się poprawianiem błędów i implementacją nowych funkcji.

Kohana PHP framework

Kohana PHP posiada praktycznie wszystkie funkcje z poprzednika oraz jest poszerzona o dużo własnych. Kohana jest napisana całkowicie w PHP 5 i z nastawieniem na kodowanie UTF-8.

Nie ma róży bez kolców, na chwilę obecną Kohana jest praktycznie nieudokumentowana. Może to stanowić nie lada problem dla osób, które jeszcze nigdy nie korzystały z żadnego frameworka. Przy tworzeniu aplikacji można jednak wspomagać się dokumentacją CodeIgnitera - filozofia tworzenia aplikacji bowiem jest dokładnie taka sama. Można również zadać pytanie na oficjalnym forum Kohany.

W chwili obecnej piszę całkowicie od nowa mój portal edukacyjny o geografii w oparciu o Kohanę. Zmusiła mnie do tego ogromna trudność ingerencji w serwis - wszystko porozrzucane w wielu plikach, a logika pomieszana z wyglądem. Portal ma już 3 lata i dorzucanie kolejnych kilobajtów kodu ma ostatecznie takie skutki ;)

Damian Nowak
CEO & Ruby Developer