Damian Nowak is a CEO at Virtkick. He's a Ruby coder, an Arch Linux hacker, and drinks good beer.

Prawa właściciela domeny – transfer i wydanie kodu authinfoJanuary 2009

Niewiele osób wie, jakie są ich prawa jako właścicieli domeny. Znajomość tych praw przydaje się w krytycznym momencie – gdy zbliża się koniec ważności domeny, a koszt przedłużenia u innego rejestratora jest znacznie niższy.

Nabywca po kupnie domeny staje się jej właścicielem. Oznacza to, że ma wyłączne prawo dysponowania nią. Rejestrator jest tylko odpowiedzialny ze techniczną obsługę jego domeny i właściciel domeny w każdej chwili może go zmienić. Najczęściej do transferu domeny do innego rejestratora potrzebny jest tzw. kod authinfo. Wydaje go rejestrator na wniosek właściciela. I tutaj zaczynają się schody – niektórzy rejestratorzy próbują różnych zagrywek, aby nie wydać Ci tego authinfo. Liczą na to, że właściciele nie znają przysługujących sobie praw lub grają na zwłokę, by w końcu właściciel był zmuszony przedłużyć domenę u niego.

Polskie domeny z NASK

Polskimi domenami zarządza NASK. Każdy rejestrator domen jest de facto pośrednikiem między właścicielem, a NASK. Rejestrator w umowie z NASK zobowiązuje się przestrzegać pewnego regulaminu, który określa m.in. prawa i obowiązki zarówno rejestratora, jak i właściciela domeny. Można tam znaleźć m.in. warunki wydawania authinfo. W skrócie:

1) Partner nie może uzależniać wydania kodu od dodatkowych warunków.

2) Dla swojego bezpieczeństwa sprawdź, czy w danych, służących do kontaktu pomiędzy NASK a Tobą jest wpisany poprawny adres e-mail. W przypadku istotnych zmian dotyczących nazwy domeny, wysyłane jest potwierdzenie ich dokonania na Twój adres poczty elektronicznej (e-mail) np. zmiana danych abonenta nazwy domeny.

Tutaj za typowy przykład może posłużyć CAL.PL. Aby przetransferować domenę każą sobie wysłać faks. Jaki faks? Dyspozycja wydana z adresu e-mail, którym zawsze kontaktuję się z rejestratorem oraz na który zarejestrowana została domena jest wiążąca i wystarczająca.

Domeny ICANN (domeny globalne .COM, .NET, .ORG i inne)

W przypadku domen globalnych, rejestratora obowiązuje Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy. Czytamy:

3) Cancellations, Transfers, and Changes. We will cancel, transfer or otherwise make changes to domain name registrations under the following circumstances:

a) subject to the provisions of Paragraph 8, our receipt of written or appropriate electronic instructions from you or your authorized agent to take such action;

Reasumując, wystarczy pisemna lub, co nas bardziej interesuje, elektroniczna dyspozycja.

Domeny IANA (.US, .BIZ i inne)

Domeny amerykańskie są zarządzane przez firmę NeuStar na zlecenie IANA. Zasady transferu tych domen można przeczytać w tym pliku PDF, zaś zasady autoryzacji tutaj. Swoją uwagę należy zwrócić na drugi dokument, który opisuje, w jaki sposób można stwierdzić, że dyspozycja wydania kodu authinfo pochodzi od właściciela domeny. Interesuje nas ten fragment:

In the event that the Gaining Registrar relies on an electronic process to obtain this authorization the acceptable forms of identity would include:

  • […]

  • Consent from an individual or entity that has an email address matching the Registered Name Holder’s email address.

Registered Name Holder to, po prostu, dane właściciela domeny - w tym jego adres e-mail. Dyspozycje wydawane z tego adresu e-mail uważa się więc za dyspozycje właściciela domeny.

Kilka porad

Sprawdź, czy firma, która obsługuje Twoje domeny rzeczywiście jest rejestratorem (poleceniem whois). Często zdarza się, że firmy hostingowe nie mają na początek tyle pieniędzy, aby stać się autoryzowanym partnerem NASK (czy też innego zarządcy domen). Jeśli nie jest, w sprawie transferu nawet nie kontaktuj się z tą firmą. Formalnie - obsługuje Cię tamten rejestrator.

Taki przypadek spotkał mnie z CAL.PL i transferem domeny US. Firma INFO-CAL, standardowo, wymaga wysłania faksu w celu transferu domeny. Ja zaś faksu nie posiadam, a biegać na pocztę albo do znajomych zamiaru nie miałem. Mimo moich dosadnych próśb o wydanie kodu authinfo i popartych zasadami rejestratora, kodu authinfo wydać nie chcieli.

Narzędzie whois wskazało, że rejestratorem jest ResellOne.net. W takim wypadku rzeczywiście nie mieli nic do stracenia - wszak nie są rejestratorem, tylko pośrednikiem. Skontaktowałem się więc bezpośrednio z ResellOne.net z prośbą o wydanie kodu authinfo - oczywiście pisałem z adresu, na który zarejestrowana była domena. Kod authinfo otrzymałem tego samego dnia, wysłany był o godzinie 9:30 czasu amerykańskiego. Nikt nawet nie pytał o zdanie CAL.PL - to ja jestem właścicielem domeny.

Damian Nowak
CEO & Ruby Developer