Damian Nowak is a CEO at Virtkick. He's a Ruby coder, an Arch Linux hacker, and drinks good beer.

Słów kilka o linkach bezpośrednich i SEOFebruary 2009

Bycie developerem to nie tylko tworzenie stron, ale także promocja. Przez promocję rozumiem pozycjonowanie serwisów tak, żeby osoby szukające informacji przez wyszukiwarkę trafiały do mnie. Niestety, w sieci jest na tyle dużo spamu, że samo budowanie dobrych, merytorycznych i przydatnych serwisów to połowa sukcesu.

Pozycjonowanie stron jest koniecznością. Próbowałem różnych technik. Umieszczałem linki w katalogach, zamieszczałem słowa kluczowe w artykułach, dodawałem komentarze na forum i blogi z linkiem do siebie, optymalizowałem META. Najlepsze rezultaty dawały linki bezpośrednie.

Stąd też wpadłem na pomysł stworzenia LinkBazar. Jest to platforma, na której zachęcam do handlu linkami bezpośrednimi. Współpracujemy w ramach programu partnerskiego z serwisem LinkLift. Oczywiście, złośliwi mogą powiedzieć, że nasza strona to fake - przykrywka programu partnerskiego. Nic bardziej mylnego. A oto moje argumenty.

  1. Zarejestrowałem wszystkie swoje serwisy w LinkLift i występuję zarówno jako reklamodawca, jak i reklamobiorca. I stąd są niezłe pieniądze.
  2. Na LinkBazar wprawdzie zamieściłem linki referencyjne i za poleconych użytkowników dostaję pieniądze, ale ważniejsze są dla mnie efekty pośrednie.
  3. Efekt pośredni jest taki, że przybywa nowych serwisów zarejestrowanych na platformie. Dzięki temu powiększa się baza oferentów miejsca reklamowego i potencjalnych klientów. Serwisy te są zazwyczaj pokrewne tematyczne (wszak osoby rejestrowały się z mojego polecenia i były na mojej stronie o takiej, a nie innej tematyce). Dzięki temu mam gdzie się reklamować i mam komu sprzedawać linki.
  4. Największym działem w serwisie jest baza artykułów SEO. Przez 5 lat nabrałem doświadczenia w pozycjonowaniu stron i dzielę się nim z innymi.

Czwarty argument jest dla mnie bardzo istotny. Być może wiedza, którą przekazuję w artykułach, nie jest rewolucyjna dla profesjonalistów. Ale początkujący z pewnością zyskają. A nawet profesjonaliści czasem znajdą ciekawe rzeczy, które wynikły w trakcie mojej pracy przy pozycjonowaniu stron w postaci case studies.

Skoro już jestem przy artykułach SEO, to ostatnio pojawiły się dwa nowe. W artykule Linki tekstowe – jak stworzyć dobry i skuteczny link piszę o linkach od podstaw – jak wygląda link od strony technicznej i jakie funkcje pełni na stronie. Najważniejszy jest oczywiście marketing oraz pozycjonowanie. Zastosowanie się do wskazówek zawartych w tekście może pomóc osiągnąć wysokie wskaźniki CTR i poprawić pozycję strony w wyszukiwarce. W drugim artykule PageRank, algorytm opracowany przez twórców Google jest podstawą wywodów na temat zasadności stosowania algorytmu wartościujących strony. Przedstawiam alternatywne algorytmy – Trust Rank, Alexa Rank, HITS. Piszę o wadach i zaletach.

Kończąc ten wpis, zachęcam do przeczytania moich artykułów na ten pozycjonowania.

Damian Nowak
CEO & Ruby Developer