Damian Nowak is a CEO at Virtkick. He's a Ruby coder, an Arch Linux hacker, and drinks good beer.

Zagadka w języku JavaMay 2009

Dzisiaj na mojej uczelni odbywały się coroczne Trójmiejskie Targi Pracy. Jedna z firm przedstawiających swoje oferty, Sygnity, zorganizowała mały konkurs z nagrodami. Konkurs miał 10 pytań o tematyce programistycznej (Java, JEE, SQL, build-scripts). Z testu uzyskałem wynik 9/10. Potknąłem się na rzeczy, której byłem po prostu pewien - na analizie krótkiego kodu w języku Java.

Należy dodać, że nie był to typowy konkurs, w którym pytają o imię głównego bohatera serialu Świat wg Kiepskich, dając do wyboru Zbigniewa, Ferdynanda i Jerzego. Test zgrabnie stwierdzał, czy jesteś oczytany w tematach związanych z programowaniem. Jeden z wykładowców, pan Kaczmarek, mawiał na wykładach o Linuksach, że wiedza jest banalna, jeśli się pozna polecenie i niemożliwa do wymyślenia, jeśli tego polecenia na oczy nie widzieliśmy.

Poniżej umieszczam zadanie testowe, które mnie wkopało. Kurczę, podium było tak blisko :>

class A {
  public String a = "3";

  public String getA() {
    return this.a;
  }
}

class B extends A {
  public String a = "5";

  public String getA() {
    return this.a;
  }
}

public class C {
  public static void main(String[] args) {
    A a = new B();
    System.out.println(a.a + ", " + a.getA());
  }
}

Jaki będzie wynik działania tego programu?

Proponuję najpierw udzielić odpowiedź, a dopiero potem sprawdzić sobie rezultat na żywo. Ja po prostu nie wiedziałem, że tak to działa. Może dlatego, że zgodnie z zasadą enkapsulacji nie pozostawiałem nigdy żadnych publicznych pól? Ale teraz już wiem :-)

P.S. W losowaniu jedną z nagród zgarnął oczywiście Zal, masowy wygrywacz wszystkich konkursów :D Ale dzięki temu miałem przyjemność poznać go osobiście.

Damian Nowak
CEO & Ruby Developer